wybory

Wybory samorządowe: dlaczego warto zagłosować?

Wybory samorządowe rozpoczną się już za tydzień. 21 października o godzinie 7.00 otwartych zostanie blisko 27 tysięcy lokali wyborczych. Do zagłosowania w wyborach samorządowych uprawnionych będzie ponad 37 milionów Polaków. Statystyki pokazują, że z najróżniejszych powodów, głos odda tylko połowa z nich.

 

Dlaczego iść na wybory i oddać swój głos? Powodów jest na pewno bardzo wiele, natomiast ja skupię się na opisaniu trzech, wg mnie kluczowych.

 

Głos ma znaczenie

Nie lubię bardzo, gdy ktoś usiłuje mi wmówić, że oddany przeze mnie głos w wyborach nie ma żadnego znaczenia. Taki tok myślenia jest sensowny tylko pozornie. Do oddania głosu faktycznie uprawnionych jest wiele osób. Ale co by było, gdyby każdy pomyślał, że jego głos jest bez znaczenia i nie zagłosował?

Właśnie do tego prowadzi myślenie, że pojedynczy głos nie ma znaczenia. Wybory dokonują się poprzez głosy pojedynczych obywateli, którzy wspólnie tworzą całość. Bez głosu Twojego lub mojego ta całość pozbawiona jest jakiejś małej, ale istotnej części.

 

Dajesz szansę innym

Pamiętasz wybory parlamentarne z 2015 roku i sytuację, gdy partia KORWiN znalazła się tuż pod progiem wyborczym uzyskując 4,9% poparcia? Brakowało im niewiele, by wejść do sejmu, gdzie ich obecność zmieniłaby naprawdę wiele.

Nie dość, że wejście zupełnie nowych ludzi do sejmu zapewniłoby zupełnie nowe spojrzenie na rzeczywistość, to dodatkowo, dzięki ich obecności, nie doszłoby do sytuacji, gdy PiS ma powyżej 50% mandatów (co nie powinno mieć miejsca w państwie demokratycznym). Być może kilka tysięcy (nieoddanych) głosów zupełnie zmieniłoby sytuację polityczną.

 

Istnieją przyczyny ekonomiczne

Powód bardzo prozaiczny, ale w gruncie rzeczy ma ogromne znaczenie. Zorganizowanie wyborów kosztuje. I to nie mało. Mowa tutaj nie tylko o samym przygotowaniu lokali wyborczych, kart do głosowania i tym podobnych. Dodatkowo płaci się ludziom, którzy zasiadają w komisjach wyborczych i doglądają przebiegu wyborów w danym obwodzie.

Lokale wyborcze bardzo często organizowane są w placówkach edukacyjnych, co wbrew pozorom także ma istotny wpływ na finanse. Szkoły, z powodu niewystarczających środków pochodzących z państwa, udostępniają budynek i infrastrukturę w dniach i godzinach poza zajęciami edukacyjnymi. Kilka lat temu ukończyłem szkołę, która dzięki bezustannemu wynajmowi boiska zbierała pieniądze na lepsze utrzymanie obiektu.

 

Oddacie swój głos w wyborach samorządowych?

9 thoughts on “Wybory samorządowe: dlaczego warto zagłosować?

  1. Zgadzam się z tym artykułem w niemal 100%. Problem polega na tym, że niektóre osoby nie idą głosować ponieważ nie mają na kogo zagłosować. Padł przykład partii KORWIN. Z jednej strony komuś może podobać się ich program ale nie zagłosuje na nich bo zachowanie ich lidera nie pasuje wyborcom. Sam nie wiem czy nie oddam pustego głosu w tym roku, bo w moim mieście nie ma odpowiednich kandydatów.

    1. Faktycznie czasami zdarza się tak, że żaden kandydat nie odpowiada naszym oczekiwaniom, a głosowanie na „mniejsze zło” to nie jest zbyt dobra opcja. Ale z drugiej strony, czy naprawdę tak wiele osób nie byłoby w stanie wybrać kandydata? Jakiś odsetek na pewno – ale jak wielki? Co do partii Korwin-Mikkego mogę powiedzieć tyle, że ten pan odstrasza od siebie ludzi. I myślę, że to jest jego główny problem. Ale ogromnym plusem jest to, że w przeciwieństwie do rzeszy innych polityków, jest dosyć stały w poglądach.

    1. Podjąłem decyzję o tymczasowym cofnięciu z publikacji poprzedniego artykułu. Między innymi dlatego, że dostawałem informacje o niezrozumiałości artykułu i zbytniej drastyczności obrazka, jaki go okraszał. Tak czy siak – pojawi się on ponownie za jakiś czas.

      Ale widziałem komentarz 🙂 I także wziąłem pod uwagę dobór przykładów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

thirteen − 3 =

Przeczytaj także

Begin typing your search above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Powrót na górę